+48 502 318 807

drukowanie z plików

Przekazując nam pliki do druku warto wiedzieć co nieco na temat ich rodzaju, sposobów wykorzystania, odwzorowania barw w druku. Poniżej krótka charakterystyka plików i ich zastosowanie.

BITMAPY

Pliki typu JPG, TIFF, GIF, PNG, PSD, to pliki nazywane bitmapami. Tego typu pliki tracą swoja jakość w trakcie powiększania. Dlatego też dostarczając nam tego typu pliki należy postarać się aby były w jak najlepszej jakości. Każdorazowe przekształcanie takich plików może powodować stratę jakości wydruków. Tego typu pliki to głównie zdjęcia i ilustracje. Ze względów technicznych nie powinny być używane do tworzenia profesjonalnych projektów dużych reklam, folderów, projektów banerów czy plakatów, lecz do ilustrowania elementów projektów – głównie publikacji papierowych.

WEKTORY (KRZYWE)

Pliki typu CDR, AI, SVG, to pliki zawierające tzw grafiki wektorowe, potocznie zwane krzywymi. Wszystkie tego typu grafiki są skalowalne, tzn. można je dowolnie powiększać i pomniejszać bez straty na jakości. Grafiki wektorowe wykorzystywane są w tworzeniu profesjonalnych projektów drukarskich, projektów do wycinania laserowego czy frezowania maszynowego.

BARWY CMYK I RGB

Przekazując nam pliki warto też wiedzieć co oznaczają skale barw CMYK i RGB. Skala CMYK używana jest w profesjonalnym druku – to cztery farby, z których mieszane są kolory (C-Cyan, M-Magenta, Y-Yellow, K-Black). Skala RGB (Red, Green, Blue) to skala barw na ekranie monitora, która nie do końca ma odwzorowanie w prawdziwym druku. Przekazując pliki do druku należy zdawać sobie sprawę, że to co widzimy na monitorze, czyli barwy naszego projektu, niekoniecznie będzie wyglądać tak po wydrukowaniu. Tylko profesjonalnie skalibrowane ekrany pracowni reklamowych i drukarni, mogą odwzorować barwy z monitora w druku. Jeżeli nie mamy pewności swoich barw, lepiej wykonać wydruk próbny.